Most łukowy

Pomoce:

  • pudełka lub książki (uwaga na wysokość!)
  • kilka kartek papieru formatu a4
  • odpowiedniej ciężkości resorak i postać-zabawka

Ten pan (zabawka) spaceruje sobie spokojnie na ziemi [na książkach], ale gdy napotka przepaść [rozszerzyć książki] wtedy potrzebuje mostu. Zbudujemy dla niego taki most. Wykorzystamy do tego celu dwóch kartek papieru. Na początku położymy je [jedną lub dwie kartki] na ziemi i zrobimy przepaść.

zdjęcie zdjęcie
Sprawdzimy czy nasz bohater przejdzie po tej kładce?

zdjęcie
Oj. To byłoby dla niego niebezpieczne, w takim razie potrzebuje solidnego mostu. Zbuduj dla niego taki most, wykorzystaj te dwie kartki. Zanim zabierzesz się do pracy przypatrz się, że położona nad przepaścią kładka [kartka] opiera się na filarach krawędzi [pokaz i gest], ale w po środku chce upaść [siła grawitacji], brakuje jej czegoś…

zdjęcie
[Dziecko zapewne będzie gięło kartkę na różne sposoby – i dobrze! Jeśli ma trudności, podpowiadamy. Możemy również podpowiedzieć gdy zrobi most według własnego pomysłu. Wówczas jednak nie niszczmy jego budowli, ale obok postawmy drugą – swoją, wykorzystując inne kartki].

Każdy most musi mieć swoje filary. Takim filarem będzie jedna kartka, którą wygnę w odwrotny sposób do tego kiedy wcześniej zapadła się pod zabawką [wcześniej wygięła się tworząc literę U, teraz wyginamy ją nogami do dołu].

zdjęcie zdjęcie
Sprawdzimy jak nasz most się sprawuje, czy zapadnie się pod naszym bohaterem…

zdjęcie
Nie zapadł się. A więc most wytrzyma. Przypatrz się tylko, jak wygina się kartka papieru pod jego ciężarem… Oznacza, że most nie wytrzyma cięższego przedmiotu, np. samochodzik. Sprawdź…


Most łukowy

zdjęcie