Kanały wodne

Pomoce:

  • rurki pcv (średnica ok. 3 cm) przecięte w połowie i wyszlifowane tworzące rynny
  • drewniane deseczki, z pomocą których stworzyć można różnej wysokości filary dla całej konstrukcji
  • butelka z wodą
  • zabawka do mycia

Syn - Marcin Iwo pomaga przy pracy


Kanały wodne są znane już w starożytności. Przenoszenie wody jest możliwe dzięki zachowaniu stałego spadu na każdym etapie budowli. Zrozumienie tej zasady pozwoli dzieciom przedszkolnym samodzielnie zbudować podobną konstrukcję. Do podwyższenia i regulowania przepływu wody warto użyć niewielkich deseczek, które można układać w różny spsób, aby znich pomocą budować filary konstrukcji. Zaczniemy jednak od pokazania dzieciom jak zachowauje się woda w rynnie – jeśli ułożymy rynnę poziomo (np. położymy ją na ziemi) woda zatrzyma się w niej. Jeśli natomiast podniesiemy jeden z jej boków woda przeleje się w drugą stronę (tam gdzie jest niżej).

ładuję zdjęcie...
Przejdziemy teraz do budowy jednego przęsła konstrukcji – ustawimy tak „przechyloną” rynnę na deseczkach.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
…a następnie będziemy przedłużać konstrukcje, podnosząc systematycznie poprzednie elementy odpowiednio do potrzeb – za każdym razem trzeba sprawdzać czy woda spływa.

ładuję zdjęcie...
Za każdym razem trzeba zadabać aby łączenie rurek muszą być odpowiednio ze sobą połączone – ta która niesie wodę musi być nad rurką która wodę „odbiera”.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Aby cała konstrukcja nabrała pewnego sensu dla dziecka warto wykorzystać ją jako np. urządzenie do wypełniania zbiornika (wystarczy podłożyć miskę) lub maszynę do mycia samochodów-zabawek – patrz zdjęcia niżej:

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Niżej przedstawiam bardziej zaawansowane model ścian wodnych wykonane podczas różnych szkoleń i zajęć w przedszkolach i szkołach.

Ogrodowy model oczyszczalni wody

Ogrodowy model fontanny

Fontnna ogrodowa

Ogrodowy model dozownika dla roślin

Model dozownika do roślin

Ogrodowy model nagrzewnicy i prysznica

model nagrzewnicy i prysznica

Ogrodowy model kanałów wodnych

model kanałów wodnych

Ogrodowy model przelewowni wodnej

przelewownia


Kanalizacja podobnie jak wodociąg to instalacja, która służy do transportu cieczy (najczęściej wody).

Zaproponowane tu urządzenie to w rzeczywistości prawdziwe rury PCV (ok. 3 cm średnicy), które można połączyć (ze względu na fakt, że czynność ta wymaga siły) – tę czynność wykonuje dorosły. Pozostawiamy dzieciom obracanie rur tak, aby skonstruowana instalacja mogła przelewać wodę. W trakcie takiej zabawy dzieci poznają, że kanalizacja potrzebuje stałego spadu wysokości, w przeciwnym razie woda będzie zalegać w miejscu, w które znajduje się najniżej.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Ponieważ instalacje wodno-kanalizacyjne można zobaczyć w piwnicach (warto udać się tam z wycieczką). Warto zrwócić uwagę dzieci, że rury są ciągnięte pod ulicami i chodnikami (podobnie jak inne rury). Świadczą o tym denka.

Woda

ładuję zdjęcie...
Gaz

ładuję zdjęcie...
Kanalizacja

ładuję zdjęcie...


Więcej na podobny temat:


Więcej na podobny temat: