Sosna

ładuję zdjęcie...
Rozwój drzewa. Kolejne łodygi drzewa rozwojają się gdy na wiosnę roślina wydaje nowe pędy.

ładuję zdjęcie...
Rozwijają się z nich szyszki – kwiaty (wraz z nasionami) i nowe dalsze pędy – gałęzie

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Na tej podstawie rozwijają się dalsze pędy rosliny

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Sok drzewa – żywica. Tak samo jak w ciele człowieka płynie krew, tak samo w drzewie płynie sok – sok sosny jest przeźroczysty jak woda, tylko bardziej od niej gęsty.

ładuję zdjęcie...
Sok z sosny jest bardzo zdrowy i smaczny jeśli się go odpowiednio przyżądzi. Dodam, że sok ten jest bardzo popularny w aptekach jako sok z pinii („pinus” to z łaciny – sosna).


Sok z sosny – niezbędnik każdego nauczyciela – leczy dolegliwości gardlowe.

Do przygotowania soku z sosny niezbędne są pędy (nie dłuższe niż 12 cm) takie jak na zdjęciu – niżej. Są one gotowe do zbierania na przełomie kwietnia i maja. Ich liczba zależy od zapotrzebowania na sok. Szacuję, że z 3 garści pędów można otrzymać około 1 liltru soku.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Po opłukaniu wrzuca się je go garnka, zalewa zimną wodą i gotuje 1,5 godziny (Na zdjęciu niektóre pędy zostały obrane z osłonek – nie jest to konieczne).

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Następnie cedzimy dokładnie zawartość garnka – pędy wyrzucamy, a przecedzony wywar wlewamy do dużego garnka do którego wsypujemy cukier (w proporcji 1 kilogram cukru na 1 litr wywaru). Następnie gotujemy 2,5 godziny, cały czas mieszając (najlepiej drewnianą łyżką). W pomieszczeniu wydzieli się silna woń sosny. Istnieje prawidłowość – im dłużej będziemy gotować tym otrzymamy ciemniejszy kolor i gestsza konsystencja wywaru. Gotowy wywar nalepiej zawekować.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Wykonanie tego soku wśród dzieci może dostarczyć wielu ciekawostek, oto niektóre z nich: jak wyglądają nasiona sosny, albo jakie zwierzęta można spoktać wśród pędów sosny. Ponad to można dzieciom pokazać z których elementów pędów pojawią się nowe igły sosny.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Drzewo, jak każda roślina potrzebuje nasion by się rozmnażać. Drzewa iglaste (w większości) hodują swoje nasionka w szyszkach. Szyszki przypominają pudełka [pokaz], w których są nasionka [tj. fasolki, tylko, że mniejsze]. Szyszki rosną na gałęziach drzew, są wtedy zamknięte. Gdy dojrzeją otwierają się i wysypują się z nich nasiona. Nasiona upadają na ziemię, z niektórych może powstać nowa roślina.

Sosna (sosna zwyczajna)

Szyszki sosny rosą na drzewie samodzielnie lub w grupach (pojedyncze, podwójne i potrójne).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Kiedy szyszka jest młoda jest zamknięta i cała zielona, gdy jest sucho otwira się wysupuje nasiona i wysycha na słońcu (staje się brązowa) i…

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
upadaja na ziemię. Wyschłe można znaleźć pod drzewem.

zdjęcie
Można wtedy zobaczyć, że niektóre z nich są zamknięte, a niektóre otwarte (można je znaleźć też na drzewach).

zdjęcie
Szyszki sosny otwiera się dopiero wtedy gdy powietrze jest suche (jest w nim mało wilgoci – wody – są więc dobrym higrometrem). By to udowodnić przygotujemy eksperyment. Jedną szyszkę zamoczymy w wodzie – będzie się czuła tak jakby dookoła padał deszcz, a drugą zostawimy suchą. Sprawdzimy czy faktycznie się zamknie.

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
[Po ok. 2 godzinach] Szyszki zamykają się z wodzie. Robią tak dlatego, żeby nasiona jakie w sobie przechowują upadły na ziemię suchą – drzewa iglaste lubią taką ziemię.

Sprawdźmy teraz jak się zachowa zamknięta szyszka w cieple [grzejnik, kaloryfer lub na słońcu].

zdjęcie zdjęcie
[Po ok. 2 godzinach] Szyszka znowu się otworzyła. Gdy tak wygląda jej płatki umożliwiają wysypywanie się nasionek, które są w jej środku. Zobaczmy jeszcze raz jak wygląda proces jej otwierania

zdjęcie zdjęcie zdjęcie


Świerk (świerk pospolity)

Szyszki sosny były małe i o kształcie jajka. Szyszki świerku wyglądają inaczej: są duże i podłużne. Te u sosny rosły po środku gałęzi, na świerku szyszki rosną zupełnie na końcach gałęzi – to znak szczególny tego drzewa. Niestety szyszki tego drzewa rosną w górnych partiach pnia i gdy drzewo jest duże szyszki są trudno dostępne.

zdjęcie zdjęcie


Modrzew (modrzew europejski)

Szyszki modrzewia podobnie jak sosny rosną do góry, lecz są znacznie mniejsze.

zdjęcie


Jodła (jodła pospolita)

Szyszki jodły przypominają szyszki świerku ale rosną do góry.