Sosna

Rozwój drzewa. Kolejne łodygi drzewa rozwijają się gdy na wiosnę roślina wydaje nowe pędy.

Rozwijają się z nich szyszki – kwiaty (wraz z nasionami) i nowe dalsze pędy – gałęzie

Na tej podstawie rozwijają się dalsze pędy rośliny

Sok drzewa – żywica. Tak samo jak w ciele człowieka płynie krew, tak samo w drzewie płynie sok – sok sosny jest przeźroczysty jak woda, tylko bardziej od niej gęsty.

Sok z sosny jest bardzo zdrowy i smaczny jeśli się go odpowiednio przyrządzi. Dodam, że sok ten jest bardzo popularny w aptekach jako sok z pinii („pinus” to z łaciny – sosna).


Sok z sosny – niezbędnik każdego nauczyciela – leczy dolegliwości gardłowe.

Do przygotowania soku z sosny niezbędne są pędy (nie dłuższe niż 12 cm) takie jak na zdjęciu – niżej. Są one gotowe do zbierania na przełomie kwietnia i maja. Ich liczba zależy od zapotrzebowania na sok. Szacuję, że z 3 garści pędów można otrzymać około 1 liltra soku.

Po opłukaniu wrzuca się je go garnka, zalewa zimną wodą i gotuje 1,5 godziny (Na zdjęciu niektóre pędy zostały obrane z osłonek – nie jest to konieczne).

Następnie cedzimy dokładnie zawartość garnka – pędy wyrzucamy, a przecedzony wywar wlewamy do dużego garnka do którego wsypujemy cukier (w proporcji 1 kilogram cukru na 1 litr wywaru). Następnie gotujemy 2,5 godziny, cały czas mieszając (najlepiej drewnianą łyżką). W pomieszczeniu wydzieli się silna woń sosny. Istnieje prawidłowość – im dłużej będziemy gotować tym otrzymamy ciemniejszy kolor i gęstsza konsystencja wywaru. Gotowy wywar najlepiej zawekować.

Wykonanie tego soku wśród dzieci może dostarczyć wielu ciekawostek, oto niektóre z nich: jak wyglądają nasiona sosny, albo jakie zwierzęta można spoktać wśród pędów sosny. Ponad to można dzieciom pokazać z których elementów pędów pojawią się nowe igły sosny.

Drzewo, jak każda roślina potrzebuje nasion by się rozmnażać. Drzewa iglaste (w większości) hodują swoje nasionka w szyszkach. Szyszki przypominają pudełka [pokaz], w których są nasionka [tj. fasolki, tylko, że mniejsze]. Szyszki rosną na gałęziach drzew, są wtedy zamknięte. Gdy dojrzeją otwierają się i wysypują się z nich nasiona. Nasiona upadają na ziemię, z niektórych może powstać nowa roślina.

Sosna (sosna zwyczajna)

Szyszki sosny rosą na drzewie samodzielnie lub w grupach (pojedyncze, podwójne i potrójne).

Kiedy szyszka jest młoda jest zamknięta i cała zielona, gdy jest sucho otwiera się wysypuje nasiona i wysycha na słońcu (staje się brązowa) i…

upadaja na ziemię. Wyschłe można znaleźć pod drzewem.

Można wtedy zobaczyć, że niektóre z nich są zamknięte, a niektóre otwarte (można je znaleźć też na drzewach).

Szyszki sosny otwiera się dopiero wtedy gdy powietrze jest suche (jest w nim mało wilgoci – wody – są więc dobrym higrometrem). By to udowodnić przygotujemy eksperyment. Jedną szyszkę zamoczymy w wodzie – będzie się czuła tak jakby dookoła padał deszcz, a drugą zostawimy suchą. Sprawdzimy czy faktycznie się zamknie.

[Po ok. 2 godzinach] Szyszki zamykają się z wodzie. Robią tak dlatego, żeby nasiona jakie w sobie przechowują upadły na ziemię suchą – drzewa iglaste lubią taką ziemię.

Sprawdźmy teraz jak się zachowa zamknięta szyszka w cieple [grzejnik, kaloryfer lub na słońcu].

[Po ok. 2 godzinach] Szyszka znowu się otworzyła. Gdy tak wygląda jej płatki umożliwiają wysypywanie się nasionek, które są w jej środku. Zobaczmy jeszcze raz jak wygląda proces jej otwierania


Świerk (świerk pospolity)

Szyszki sosny były małe i o kształcie jajka. Szyszki świerku wyglądają inaczej: są duże i podłużne. Te u sosny rosły po środku gałęzi, na świerku szyszki rosną zupełnie na końcach gałęzi – to znak szczególny tego drzewa. Niestety szyszki tego drzewa rosną w górnych partiach pnia i gdy drzewo jest duże szyszki są trudno dostępne.


Modrzew (modrzew europejski)

Szyszki modrzewia podobnie jak sosny rosną do góry, lecz są znacznie mniejsze.


Jodła (jodła pospolita)

Szyszki jodły przypominają szyszki świerku ale rosną do góry.