Sadzenie i uprawa roślin

Odnośniki dotyczące fasoli:


Pomoce:

  • stare gazety
  • pojemnik lub kubeczki plastikowe
  • ziemia doniczkowa
  • pocięte karteczki z imionami

Sadzenie. Z dziećmi należy przygotować stół do pracy – sadzenia roślin – rozłożyć stare gazety. Każde z dzieci otrzymuje plastikowy kubeczek oraz 3 nasionka fasoli. Samodzielnie nasypuje ziemię do połowy kubeczka, wkłada nasiona i ponownie dosypuje ziemi. Dzieci podpisują się (jeśli potrafią) na paskach papieru po czym zaginają je i wkładają do kubeczka. Uwaga, świeża ziemia (kupiona w workach) jest zazwyczaj wilgotna, dlatego też pierwsze podlewanie należy zastosować dopiero po kilku godzinach lub następnego dnia.

zdjęcie
Tak przygotowane prace, dzieci ustawiają rzędem (lub do pojemnika) na parapet. Nauczyciel powinien opowiedzieć dzieciom co będzie się działo z nasionkiem (pęknie), a następnie narysować jak będą rozwijały się korzonki i łodyżki. Od tego momentu dzieci powinny codziennie obserwować czy pojawiły się już pierwsze pędy rośliny, a także uczestniczyć w podlewaniu rośliny. Uwaga, dobrze jest nie podlewać rośliny (łodyżki i liści) rozgrzanej na pełnym słońcu (tj. zraszać) ponieważ mocne światło słoneczne może ją sparzyć.

zdjęcie zdjęcie


Rozwój rośliny (eksperyment). W ciągu tygodnia roślina jest w stanie „dobrze” wyrosnąć, ale potrzebuje do tego odpowiednich warunków, dlatego też, warto sprawdzić jakie warunki są dla niej odpowiednie. Porównamy kilka roślinek, o które dbano w inny sposób.

zdjęcie
Bez słońca – wiemy, że rośliny potrzebują słońca, ale co się stanie z fasolką jeśli schowamy ją do szafki… Wyrosła wysoka dlatego, że jej łodyżki i liście wyszukiwały promieni słońca jeszcze w szafce. Wyrosła dlatego, że ziemia którą została otoczona była wilgotna. Nasionko poczuło wodę i zaczęło się rozwijać.

zdjęcie zdjęcie
Bez wody – inna roślinka miała dość słońca, dlatego urosły jej listki, niestety pozostała mała dlatego ponieważ brakowało jej wystarczającej ilości wody. W porównaniu z poprzednią roślinką ta ma zielone listki, poprzednia blade to wina braku słońca.

zdjęcie zdjęcie
Zbyt dużo wody – tą roślinkę pozostawiliśmy na samej wodzie (bez ziemi). Roślinka stworzyła dobry system zdobywania wody – korzenie, ale ilość wody nie spowodowała wielkiego rozkwitu rośliny, zbyt dużą ilość wody spowodowała, że roślinka pozostała mała.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Odpowiednią ilość wody i słońca.

zdjęcie zdjęcie


Na tym nie koniec!!!

Gdy roślina będzie duża należy ją przesadzić do gruntu, gdzie dalej będzie można obserwować jej rozwój, a może nawet zebrać jej owoce.

ładuję zdjęcie...
Jeśli roślina będzie rosła w odpowiednich warunkach – odpowiednio dużo słońca, wody i miejsce do wspinania się, szybko pojawią się kłącza…

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
…pąki i kwiaty.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Będzie można także zaobserwować problemy z jakimi borykają się rośliny, tak jak: spalone słońcem liście (na zdjęciu) i inne.

ładuję zdjęcie...
Wyhodowane rośliny należy porównać z tymi, które rosną dziko.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...