Kwiaty otwierają się na słońce

Kwiaty to piękna ozdoba jednak dlaczego pojawiają się na roślinie? Kwiaty służą roślinie do rozmnażania się (np. kwiaty gazanii do rozmnażania się, podobnie kwiaty jabłoni służą, które człowiek człowiek nazwał owocami – jabłkami, wewnątrz których jest są nasiona).

Budowa kwiatu. Omówienie budowy kwiatu można przeprowadzić z dziećmi przedszkolnymi najlepiej poświęcając jeden z kwiatów tulipana.

Chcąc pokazać dzieciom pyłek można wykorzystać kwiat konwalii. Jeśli dłużej stoją w wazonie łatwo wydobywa się z nich pyłek – wystarczy potrząsnąć kielichami kwiatów. Jeśli wcześniej położymy wazon z kwiatami na ciemnym papierze wówczas na tle łatwiej będzie dostrzec niewielkie okruchy pyłku.

Powiedziałem na początku, że kwiaty służą roślinie do rozmnażania. Roślina zapylana jest przez owady, które do niej podlatują. Aby jednak owady przyleciały do kwiatu są wabione zapachem kwiatu i nektarem (niekiedy zapachy są dla ludzi nieprzyjemne, a niekiedy tj. róże – wręcz odwrotnie).

Kiedy owad poczuje woń kwiatu przylatuje i pije z niego nektar. W ten sposób do nóg owada przyczepiają się fragmenty pyłków zapylających. Kiedy owad poleci do innego kwiatu tam ten pyłek dotyka pręcików co nazywamy zapyleniem. Powstaje z niego owoc rośliny.


Rośliny muszą jednak chronić swoje kwiaty przed poranną rosą, dlatego też na każdą noc rośliny się zamykają. Niestety nie są w stanie przewidywać deszczu by też się zamykać i po mocnych opadach niektóre odpadają [dlatego wczesne obfite opady w lecie przynoszą duże straty dla sadowników]. Przyjrzyjmy się kwiatom.

Stokrotki rośną nisko w trawie, jej kwiaty otwierają się rankiem na słońce i zamykają na noc (obserwacja).

Gazania. Podobnie jak stokrotki gazanie też otwierają się na słońce.


Po zapyleniu pojawia się owoc, w przypadku drzew owocowych są to: śliwy przyniosą owoc – śliwkę, jabłoni – jabłko, gruszy – gruszkę, wiśni – wiśnie. Podobnie dzieje się w przypadku kwiatów. Zwróćcie uwagę na budowę kwiatu stokrotki, gazanii czy mniszka lekarskiego, inaczej wyglądają niż u tulipana. Na pierwszy rzut oka nie widać tutaj wyraźnie słupka i pręcika. Prawda jest taka, że one tam są tylko znacznie mniejsze…


Model otwierającego się kwiatu. O tym jak dokładnie wykonać otwierający się kwiat opisałem tutaj.

Przykładowy sposób wycięcia papierowego kwiatu.
Sposób zgięcia papierowego kwiatu.
otwierający się papierowy kwiat położony na wodzie.

Niektóre owoce są jadalne (oprócz owoców drzew), również owoce słonecznika są jadalne. Wewnątrz kwiatu są jadalne nasiona. Gdyby wysypać te maleńkie nasiona to wyrośnie z nich ogromna roślina. Słonecznik ma jeszcze jedną cechę, wyraźnie obraca swój kwiat w kierunku słońca. Kiedy wędruje ono po niebie, jego kielich obraca się.


Kwiaty jadalne (Na podstawie artykułu w magazynie „Magnolia” (czerwiec 2012), autor tekstu: dr M. Narkiewicz, s. 108-109)

Wiele kwiatów jest jadalnych na surowo.

Warunki. Podstawową zasadą jedzenia kwiatów jest ich znajomość – jeśli nie znamy kwiatu nie należy go spożywać. Uwaga zanim damy dzieciom do spróbowania, należy się upewnić czy miejsce, w którym były zrywane nie były miejscem wypasu zwierząt, które mogły je zanieczyścić swoimi odchodami. Ponadto należy unikać miejsc, w których mogły ulec zakurzeniu. Dodam, że kwiaty kupowane w kwiaciarni nie nadają się do spożycia! Trzeba również uważać by dzieciom-alergikom nie podawać kwiatów szczególny tych z dużą ilością pyłku. W ich przypadku dobrze jest usunąć pylniki i słupki.

Można jeść

Wymienione tutaj należą do ziół przyprawowych np.: bazylii, czosnku niedźwiedziowego, lawendy, lebiodki (oregano), macierzanki, mięty, ogórecznika, rozmarynu, tymianku, szałwi, szczypiorku, bez czarny, chaber, dziewannę, mniszek i podbiał.

Ponadto jadalne są również kwiaty: aksamitki, bratka, chryzantemy, cukinii, cykorii, dyni, dzwonka, fiołka wonnego, fuksji, goździka, ketmi (hibiskusa), lilaka (zwanego bzem), liliowca, malwy, mieczyka, monardy, nagietka, nasturcji, niecierpka, pelargonii, poziomki, robinii (zwanej akacją), róży, słonecznika, stokrotki, ślazu i truskawki.

Nie wolno jeść!

Poważnie zatruć można się: barwinek, bieluń (daturia), konwalia, naparstnica, tojad, a także: jaskier, glicynia, przebiśnieg, rozchodnik i złotokap.