Dynia

Pomoce:

  • miseczka plastikowa lub szklana
  • kilka płatków papierowego ręcznika, lub waty lub ligniny
  • nasiona dyni
  • spryskiwacz do roślin (woda)
  • ziemia do roślin

Zasadzimy dynię i zobaczymy czy wyrośnie. Do miseczki wkładamy kilka płatków papierowego ręcznika, po czym spryskujemy go wodą. Na mokry papier kładziemy nasiona i obserwujemy przez kilka tygodni (podlewamy 2 razy dziennie). Miseczkę należy trzymać w cieple (szybciej kiełkuje) ale nie nad kaloryferem.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Kiedy roślina wykiełkuje, należy przygotować jej inne warunki – ziemię (inaczej spleśnieje). W tym celu (po około tygodniu) nasionko trzeba delikatnie wyjąć z papierowego ręcznika. Na dno miseczki wyłożyć ziemię do roślin (ok. 5 cm), a następnie położyć wyrośnięte nasionka dyni, po czym ponownie przysypać ziemię (ok. 3 cm).

zdjęcie
Obserwujemy dalszy rozwój rośliny i dbamy o jej warunki (ziemię należy zraszać 2 razy dziennie spryskiwaczem; podobnie jak poprzednio nie należy trzymać doniczki nad kaloryferem). [Gdy wysiejemy od razu kilka roślin dobrze jest podpisać doniczki, w przeciwnym wypadku możemy pogubić się z nazwami roślin gdy wykiełkują].

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
Po 2 tygodniach:

 

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
zdjęcie
Kiełkująca roślina wydała ponad ziemię resztę skorupki słonecznika. Wyraźnie widać jej budowę, szczególnie owłosioną łodygę oraz charakterystyczne dwuklakowe liście.

Gdy dynia wyrośnie, będzie szybko pięła się do góry – do momentu gdy poziom gruntu nie okaże się zbyt płytki. Wówczas roślina będzie musiała być przesadzona do gruntu.


Kształt pierwszych dwóch liści jest inny niż następnych wyrastających z rośliny. Gdy roślina staje się większa pierwsze dwa listki usychają. Oto dowód:

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie


Kwiaty dyni.

zdjęcie zdjęcie
zdjęcie zdjęcie
zdjęcie


Owoc dyni (rośliny rosnącej w gruncie).

zdjęcie


Z dyni ozdobnej można wykonać lampion.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie