Dynia

Pomoce:

  • miseczka plastikowa lub szklana
  • kilka płatków papierowego ręcznika, lub waty lub ligniny
  • nasiona dyni
  • spryskiwacz do roślin (woda)
  • ziemia do roślin

Zasadzimy dynię i zobaczymy czy wyrośnie. Do miseczki wkładamy kilka płatków papierowego ręcznika, po czym spryskujemy go wodą. Na mokry papier kładziemy nasiona i obserwujemy przez kilka tygodni (podlewamy 2 razy dziennie). Miseczkę należy trzymać w cieple (szybciej kiełkuje) ale nie nad kaloryferem.

Kiedy roślina wykiełkuje, należy przygotować jej inne warunki – ziemię (inaczej spleśnieje). W tym celu (po około tygodniu) nasionko trzeba delikatnie wyjąć z papierowego ręcznika. Na dno miseczki wyłożyć ziemię do roślin (ok. 5 cm), a następnie położyć wyrośnięte nasionka dyni, po czym ponownie przysypać ziemię (ok. 3 cm).

Obserwujemy dalszy rozwój rośliny i dbamy o jej warunki (ziemię należy zraszać 2 razy dziennie spryskiwaczem; podobnie jak poprzednio nie należy trzymać doniczki nad kaloryferem). [Gdy wysiejemy od razu kilka roślin dobrze jest podpisać doniczki, w przeciwnym wypadku możemy pogubić się z nazwami roślin gdy wykiełkują].

Po 2 tygodniach:

Kiełkująca roślina wydała ponad ziemię resztę skorupki słonecznika. Wyraźnie widać jej budowę, szczególnie owłosioną łodygę oraz charakterystyczne dwuklakowe liście.

Gdy dynia wyrośnie, będzie szybko pięła się do góry – do momentu gdy poziom gruntu nie okaże się zbyt płytki. Wówczas roślina będzie musiała być przesadzona do gruntu.


Kształt pierwszych dwóch liści jest inny niż następnych wyrastających z rośliny. Gdy roślina staje się większa pierwsze dwa listki usychają. Oto dowód:


Kwiaty dyni.


Owoc dyni (rośliny rosnącej w gruncie).


Z dyni ozdobnej można wykonać lampion.