Rosa

Rosa to efekt parowania wody znajdującej się w glebie.

Zjawisko to można zademonstrować prezentując doświadczenie polegające najpierw na zgromadzeniu wody w piasku, a następnie jego odparowania.

Działanie to wykorzystują surviwalowcy. Wystarczy, że po środku pojemnika ustawimy kubeczek i zadbamy o to, aby się nie przewrócił. Następnie na folii nad kubeczkiem ustawimy kamień. Aby kamień nie wpadł do kubeczka i nie dotykał jego krawędzi można folię zamocować wykorzystując metalowe klipsy (patrz: zdjęcie). W ten sposób parująca woda, będzie skraplać się na folii i przesuwać się po folii w kierunku kamienia i tam spadać do kubeczka. Ponieważ parująca woda jest pozostawia zanieczyszczenia typu: piasek, kamienie – może wydawać się czysta. To również pozór. Środki chemiczne znajdujące się w wodzie mogą również zaszkodzić. Niemniej jednak jest to sposób, aby przetrwać krótkotrwały brak wody.

Dodam, że doświadczenie to można rozpocząć od pokazania dzieciom co dzieje się z wodą, którą wlewamy na piasek (pisałem o tym w kontekście studni).

Poniżej demonstruję doświadczenie przeprowadzone w ciągu 1 dnia. Pokazuje ono ile wody zdobyłem z tak niewielkiego pojemnika.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Tak pozostawiony pojemnik był co jakiś czas doglądany. Po pewnym czasie na folii pojawiły się charakterystyczne ktople „potu”.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
Wystarczyło kilka razy postukać w pojemnik, aby krople wody zaczęły spływać do pojemnika. Pozostawiłem ten proces dalej i po pewnym czasie, gdy woda znowu zgromadziła się w pojemniku ponownie postukałem w pojemnik aby woda spłynęła do kubeczka.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...
A oto efekt pracy.

ładuję zdjęcie... ładuję zdjęcie...