Deszczomierz

Pomoce:

  • butelka
  • ciężarek (np. kamień)
  • marker
  • lejek
  • strzykawka z miarką

Deszczomierz służy do ustaleń mających miejsce opadów deszczu w czasie minionym (nie jest to urządzenie prognozujące).

Do jej wykonania nie potrzeba skomplikowanej aparatury. Wystarczy plastikowa butelka przecięta w połowie (np. gorącym nożem). Następnie warto włożyć do niej kamień (ciężarek), który na wietrze nie pozwoli butelce się przewrócić na wietrze.

Tak przygotowany deszczomierz już jest gotowy – w znaczeniu – zbiera wodę. Jednak aby by można go było zmierzyć ile wody spadło należy przyjąć najpierw wprowadzić miarkę – czyli w równy sposób odmierzone pewne ilości wody – oczywiście im mniejsza miara tym więcej linii i więcej liczenia (ale miara dokładniejsza). Proponuję przy dzieciach w przedszkolu jednostkę 100 ml. Należy pamiętać, że zaznaczanie równych odległości między poziomami wody (wlanymi za pomocą miarki – strzykawki) należy dokonywać przy włożonym do środka kamieniu (na zdjęciu już został wyjęty!!).

Teraz najważniejsze – powiedziałem, że mierzymy wodę, ale przecież w prawdziwych miarkach mówi się o opadzie na metr kwadratowy (m2). Oznacza to, że nie opad nie mierzy się znacznie większym otworem niż butelki (w rzeczywistości jest to kwadrat o wielkości 1 m x 1 m). Tak więc można zrobić dwie rzeczy – albo znaleźć lejek tej wielkości (co raczej jest nie wykonalne) albo zastosować przelicznik – nasz jeśli nasz lejek ma wielkość 10 cm na 10 cm to należy opad przemnożyć przez 10, a więc na przykład: 10 x 150 ml = 1500 ml = 1,5 l na m2. Analogicznie jeśli lejek ma przekrój koła (wzór na średnicę koła: 2[pi]r).

Można stosować własne lejki